22.10.2015

Startuje budowa bezkolizyjnych skrzyżowań

W Wołominie i Zielonce lada dzień rozpocznie się budowa bezkolizyjnych skrzyżowań dróg z linią kolejową Rail Baltica. W Wołominie otwarty jest już przejazd tymczasowy w ciągu ulicy Sikorskiego. Zamknięty został pierwszy z przejazdów – na ul. Sasina.

13.10.2015

Ruszyły odbiory

Rozpoczął się proces odbioru prac na odcinku Tłuszcz- Łochów. Od października ubiegłego roku odcinek ten jest wyłączony całkowicie z ruchu. 

Pasażerowie korzystają z zastępczej komunikacji autobusowej. Pociągi do Białegostoku mają wrócić na trasę w grudniu. 

Most nad rzeką Liwiec, którego modernizacja była jedną z głównych przyczyn dwutorowego zamknięcia linii obecnie prezentuje się tak: 

24.09.2015

Zielonka - Wołomin z pozwoleniem na budowę

To już ostatnie pozwolenie, które miał za zadanie zdobyć wykonawca modernizacji Rail Baltica na odcinku Warszawa Rembertów-Sadowne. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.  

19.09.2015

Pierwszy przetarg w ramach Krajowego Programu Kolejowego ogłoszony: PLK zmodernizują linie objazdowe między Warszawą a Białymstokiem.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły pierwszy przetarg po przyjęciu KPK. We wrześniu zarządca infrastruktury, realizując Wielką Ofensywę Inwestycji Kolejowych, zamierza uruchomić postępowania łącznie za 5 miliardów zł. Przetarg na trzy linie objazdowe trasy Warszawa – Białystok otwiera też nową formułę prowadzenia inwestycji. Rozpoczęcie prac poprzedzone jest przygotowaniem alternatywnych tras...

31.08.2015

Topór - czasowe zamknięcie przejazdu kolejowego

Od 2 do 16 września zamknięty dla samochodów będzie przejazd kolejowy w miejscowości Topór. Zamknięcie zostało skoordynowane przez PLK z pracami prowadzonymi na odcinku od Toporu do Zieleńca przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Wszystko po to, żeby maksymalnie zmniejszyć i skrócić czas utrudnień dla podróżnych.

Na przejeździe zostanie ułożona nowa nawierzchnia oraz...

28.08.2015

Pozwolenia na budowę w Zielonce i Wołominie

W ostatnich dniach wykonawca, firma Torpol, otrzymał pozwolenia na budowę stacji Zielonka i Wołomin. Oba dokumenty mają tzw. rygor natychmiastowej wykonalności. W praktyce oznacza to, że wykonawca może natychmiast przystąpić do prac. Tak też się stało. W Zielonce budowany jest tymczasowy peron, trwa palowanie pod słupy sieci trakcyjnej oraz usuwane są kolizje. W Wołominie od wczoraj rozpoczęły się...

08.07.2015

Liwiec ujarzmiony

Widać już jak będzie prezentował się nowy most nad rzeką Liwiec, w okolicy miejscowości Urle. Stalowa konstrukcja mostu została zamontowana na przyczółkach. Łącznie do budowy mostu zostanie zużytych 600 ton stali i 1500 m3 betonu.
Dla porównania w galerii poniżej zamieszczamy też zdjęcie starego mostu.  

30.06.2015

CEF dla Rail Baltica!

Komisja Europejska pozytywnie oceniła wszystkie wnioski złożone w konkursie CEF, w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014 – 2020. Oznacza to, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otrzymają ponad 7,5 mld zł dotacji na realizację 7 projektów kolejowych, w tym dla dalszego etapu modernizacji linii Rail Baltica. 

12.06.2015

A most rośnie…

Most nad rzeką Liwiec jest jednym z 9 modernizowanych w ramach realizowanego projektu. Łącznie na 66 km linii zmodernizujemy bądź wybudujemy 54 obiekty takie jak mosty, przepusty, podziemne przejścia dla pieszych czy wiadukty. 

05.06.2015

Otwarty przejazd w Rembertowie

Od 3 czerwca kierowcy mogą znowu korzystać z przejazdu kolejowego na ulicy Czwartaków w warszawskim Rembertowie. Najwięcej czasu poświęcono przebudowie przepustu wodnego – kanału Magenta. Pełni on jednocześnie funkcję przejścia dla małych zwierząt. Nadal trwają prace przy budowie infrastruktury pasażerskiej. Powstaje tu nowy przystanek kolejowy Mokry Ług, który znacząco poprawi komunikację z...

29.05.2015

Pierwszy nowy tor

30 maja na pierwszy zmodernizowany tor na odcinku z Tłuszcza do Wołomina wjadą pociągi. Przez kilkanaście dni ruch będzie prowadzony po obu torach, następnie wykonawca rozpocznie dalsze prace na tym odcinku. Pasażerowie będą już mogli korzystać z nowych peronów, a ruch pociągów po nowym torze będzie sprawniejszy.

Z wymiernych efektów modernizacji będą już niedługo mogli korzystać mieszkańcy...

06.05.2015

Kolej przyjazna niepełnosprawnym

Windy, pochylnie, ścieżki prowadzące dla niewidomych i oznakowanie ostrzegawcze – to tylko niektóre z ułatwień wspomagających niepełnosprawnych w poruszaniu się na stacjach i przystankach zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wdrożenie podobnych rozwiązań jest jednym z priorytetów przyświecających modernizacji linii kolejowej Rail Baltica.

07.04.2015

Stacja kolejowa w Łochowie budowana od nowa

Ponad 9 km torów, 11 km sieci trakcyjnej oraz 15 000 m3 tłucznia - to tylko niektóre dane dotyczące prac rozbiórkowych na stacji kolejowej w Łochowie. Nie ma już kładki dla pieszych oraz peronów. Do listopada ma tu powstać nowa stacja z nowoczesną nastawnią.  

30.03.2015

Rail Baltica w radiu

W ubiegłym tygodniu, codziennie, na antenie Radia Plus emitowane były audycje przedstawiające aktualności z modernizowanej linii. Była mowa o budowie przystanku Mokry Ług, etapie prac na stacjach Tłuszcz i Łochów, czy w końcu rozwiązaniach ułatwiających dostęp do kolei dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Zapraszamy do odsłuchania audycji do działu Materiały promocyjne. 

24.03.2015

Nowa Rail Baltica za ponad 2 mld złotych

Nowe, komfortowe perony, podziemne przejście dla pieszych o długości ponad 100 metrów oraz w pełni skomputeryzowane Lokalne Centrum Sterowania ruchem kolejowym – tak będzie wyglądała stacja w Tłuszczu. W ramach modernizacji linii Rail Baltica, gruntowną przebudowę przechodzi również 11 innych przystanków na linii. Do tej pory zmodernizowaliśmy już 20 peronów. Koszt prac przekracza 2 mld zł.