Widok z lotu ptaka. Wiadukt w Szepietowie, pociąg pasażerski jedzie po torach fot. Łukasz Bryłowski
31.05.2023

Rail Baltica – bezpieczniej na kolei i drogach w Szepietowie

Logotyp: PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., flaga Rzeczpospolita Polska, logotyp: flaga Unii Europejskiej, Dofinansowane przez Unię Europejską.

Kierowcy we wsi Średnica-Maćkowięta w gminie Szepietowo korzystają z nowego bezkolizyjnego skrzyżowania pod linią Warszawa – Białystok. Wiadukt kolejowy oraz przebudowany układ dróg zwiększa bezpieczeństwo ruchu pociągów i samochodów. Warta 3,4 mld zł inwestycja na odcinku Czyżew – Białystok jest realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i współfinansowana ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Mieszkańcy gminy Szepietowo mogą w nowym miejscu bezpiecznie przejechać pod torami linii Warszawa – Białystok. Lepszą komunikację we wsi Średnica-Maćkowięta zapewnia wiadukt kolejowy oraz przebudowany układ dróg. Dwupoziomowe skrzyżowanie zastąpiło przejazd w poziomie szyn, a kierowcy i piesi nie muszą już zatrzymywać się przed torami. Gotowa jest przebudowana droga powiatowa na łącznym odcinku prawie 800 metrów oraz chodniki i ciąg pieszo-rowerowy.

Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A w gminie Szepietowo zwiększają bezpieczeństwo w ruchu kolejowym. Lepsza infrastruktura transportowa przekłada się też na jakość życia mieszkańców. Efektywne wykorzystanie środków z instrumentu CEF Łącząc Europę – buduje pozycję kolei jako ekologicznego i bezpiecznego środka transportu – mówi Andrzej Bittel, sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. 

Bezkolizyjne skrzyżowania zapewniają sprawny ruch kolejowy i drogowy. To jeden z wymiernych rezultatów budowy linii Rail Baltica. Dzięki zastąpieniu wszystkich przejazdów w poziomie szyn na odcinku z Czyżewa do Białegostoku skrzyżowaniami bezkolizyjnymi, znacznie wzrośnie bezpieczeństwo – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Inwestycja na polskim odcinku Rail Baltica jest kontynuowana. Prace prowadzone w gminie Szepietowo przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poprawiają dostęp do kolei, usprawniają także lokalny transport. Zakres robót na tym odcinku zakłada przebudowę łącznie 3,4 km dróg, w tym ul. Kolejowej w Szepietowie. Bezpieczeństwo ruchu kolejowego i samochodowego zwiększy łącznie sześć bezkolizyjnych skrzyżowań:

  • wiadukt drogowy w Szepietowie w ciągu DK 66 – dostępny od stycznia 2022 r.;
  • gotowe dwa wiadukty kolejowe we wsi Średnica-Maćkowięta (jeden nowy, jeden przebudowany);
  • trzy wiadukty drogowe we wsiach Dąbrowa-Łazy, Szepietowo-Janówka i Szymbory – w budowie.

Na stacji w Szepietowie prowadzone są ostatnie prace. Podróżni korzystają już z dwóch nowych peronów oraz przejścia podziemnego.

Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok”. Wartość całej inwestycji to prawie 3,4 mld zł, zakończenie większości prac zaplanowano do końca 2023 r.; na stacji Łapy i Białystok na 2024 r. Projekt współfinansowany ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę” – (Connecting Europe Facility – CEF). Więcej informacji o inwestycji na www.rail-baltica.pl.


Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”.

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi jej autor. Unia Europejska nie odpowiada za ewentualne wykorzystanie informacji zawartych w takiej publikacji.

 

Kontakt dla mediów:
Tomasz Łotowski
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 798 876 051

Galeria

udostępnij drukuj