Wideokonferencja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Ambasadora Estonii w Polsce
26.10.2020

Rail Baltica: współpraca dla lepszych podróży w Europie

Współpraca oraz wymiana informacji o realizacji przebudowy trasy Rail Baltica były tematami dzisiejszej rozmowy (wideokonferencji) PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Ambasadora Estonii w Polsce. Współdziałanie przy przygotowaniu ważnej dla mieszkańców Europy kolejowej trasy, zapewni w przyszłości bezpieczne i sprawne podróże koleją z Warszawy przez Kowno i Rygę do Tallinna. 

Dziś odbyło się spotkanie Ireneusza Merchel, prezesa Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z Martinem Rogerem, ambasadorem Estonii w Polsce. Na spotkaniu w formie wideokonferencji omawiano zagadnienia związane z realizacją projektu Rail Baltica – zaawansowanie i zakres prac w obydwu krajach. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podzieliły się doświadczeniem związanym z przygotowaniem inwestycji i realizacją prac na polskim odcinku. To kolejne spotkanie polskiego zarządcy infrastruktury z przedstawicielem krajów nadbałtyckich. W lutym i maju br. PLK rozmawiały w tej sprawie ze stroną litewską oraz spółką RBRail (spółką odpowiedzialną za budowę Rail Baltica na terenie państw bałtyckich).

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jako spółka, która już realizuje prace na trasie Rail Baltica może dzielić się swoim dotychczasowym doświadczeniem z partnerami z krajów nadbałtyckich, którzy są na początku inwestycji. Przedstawienie zakresu i harmonogramu prac oraz współpraca przy realizacji inwestycji są niezbędne do stworzenia w przyszłości dobrej oferty międzynarodowych połączeń dla podróżnych - powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Współpraca dla bezpiecznych i sprawnych podróży

Dla zapewnienia sprawnej i bezpieczniej jazdy, systemy kolejowe na całej trasie Rail Baltica muszą być ze sobą kompatybilne. Dzięki współpracy przedstawicieli państw i zarządców infrastruktury kolejowej możliwe jest właściwe przygotowanie linii pod względem technicznym i zapewnienie współpracy systemów.

Modernizacja linii kolejowej Rail Baltica

Na terenie Polski prace wykonano już na 1/3 długości linii Rail Baltica. Rozpoczęła się przebudowa kolejnego odcinka z Czyżewa do Białegostoku. Zakończenie inwestycji przez PLK i uzyskanie docelowych parametrów jest planowane do 2027 roku.

Modernizacja linii kolejowej Rail Baltica to jedna z najważniejszych inwestycji kolejowych w Polsce. Budowa obejmuje ok. 390 km od Warszawy przez Sadowne - Czyżew - Białystok - Ełk do Trakiszek na granicy z Litwą. To część korytarza transeuropejskiego, który łączy Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Rail Baltica stanowi priorytetowy projekt UE, który zakłada modernizację korytarza kolejowego łączącego Warszawę przez Kowno i Rygę z Tallinnem. Budowa nowoczesnej linii pozwoli na zwiększenie liczby połączeń, poprawę bezpieczeństwa oraz zwiększenie komfortu podróży. Pasażerowie zyskają wyremontowane, komfortowe przystanki i stacje z wygodnymi oraz nowoczesnymi peronami, czytelną informacją i udogodnieniami dla osób o ograniczonej mobilności. Inwestycja poprawi też warunki przejazdu dla przewozów towarowych.

Efekty prac na polskim odcinku Rail Baltica

Z efektów inwestycji od 2017 r. można już korzystać na 66 kilometrach linii Warszawa – Sadowne Węgrowskie. Na odcinku Sadowne Węgrowskie – Czyżew gotowe są już perony, tory, a szczególnie widoczną zmianą są dwa nowe mosty most na Bugu. Dzięki ich budowie zlikwidowano „wąskie gardło” ograniczające ruch pociągów, przez co przejazd odbywa się sprawniej i szybciej. Rozpoczęły się prace na odcinku Czyżew-Białystok. Kompleksowo zmodernizowane zostaną stacje w Czyżewie, Szepietowie, Łapach, Białymstoku i 15 pozostałych przystanków. Poziom bezpieczeństwa zwiększy 10 nowych mostów kolejowych, ponad 30 skrzyżowań dwupoziomowych i przejść podziemnych. W kolejnych latach prowadzone będą prace na odcinkach Rail Baltica z Białegostoku do Ełku i dalej do granicy państwa w Trakiszkach.


Kontakt dla mediów:

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec
rzecznik prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 22 473 30 02 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”.

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi jej autor. Unia Europejska nie odpowiada za ewentualne wykorzystanie informacji zawartych w takiej publikacji.

Galeria

udostępnij drukuj